اطلاعیه شماره 684 نمایندگی مالزی در خصوص روز جهانی زبان مادری

اصل ۱۵ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:

زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبه ها و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد . اما استفاده از زبانهای محلی و قومی در مطبوعات و رسانه های گروهی و تدریس ادبیات آن ها در مدارس، در کنار زبان های فارسی آزاد است .

در تضاد با اصل ۱۵ قانون اساسی مسئولین نظام جمهوری اسلامی تاکید بر خواندن و نوشتن و سخن‌گفتن به زبان مادری را منافی منافع ملی و تمامیت ارضی دانسته، بهانه‌ای برای تجزیه‌ طلبی قلمداد می‌کنند. از این ‌رو حاضر نیستند که چنین حقی را به رسمیت بشناسند.

آزاد اندیشان و آزادی خواهان بدانند که:

ایران کشوری چند زبانه است اما مخالفان حقوق برابر زبان‌ها در ایران، زبان فارسی را زبان «رسمی»، «ملی» و از «مولفه‌های اصلی هویت ایرانی» و «وحدت ملی» تلقی می‌کنند. از این منظر آموزش به زبان‌های مادری گوناگون، رسانه‌های چند زبانه و نوشتن اسناد رسمی و اداری به زبان‌های رایج در هر منطقه را زمینه ای برای تجزیه‌ طلبی میدانند.

اسناد تاریخی اما نشان می‌دهند که ایران همواره کشوری چند زبانه بوده و گویندگان به زبان‌های ترکی، بلوچی، کردی و ترکمنی ساکن در ایران، به رغم تفاوت زبانی، خود را ایرانی تلقی کرده و می‌کنند

یک ملت حق دارد که نه تنها به زبان خودش حرف بزند بلکه این حق را هم دارد که آن زبان توسط دیگران هم به رسمیت شناخته شود و در رسانه ها و نظام آموزشی هم بتواند از آن استفاده کند .

ما ضمن تاکید بر ماده ۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر اعلام میداریم که :

عدم تدریس به زبان مادری سبب می‌شود که زبان و ادبیات این اقوام و ملییت ها شکوفا نگردد و همچنین در میان  اقوام و ملل مختلف ساکن در گستره ایران این پرسش بوجود اید که «  مگرما انسان‌های دارای حقوق برابر با انسان‌های دیگر نیستیم » ؟

و یا « مگر ما انسان‌های درجه ۲جامعه ایران محسوب میشویم » ؟.  

و اما در صورت نبود شرایط برای شکوفایی زبان‌ها ممکن است در طی سال‌ها این زبان‌ها تغییر یابد، یعنی ازنظر دستور زبانی، واژه‌های اصلی آن فراموش، لغات و واژه‌های فارسی جایگزین  آنها شوند که این هم ضربه بزرگی است به وجود و هویت یک زبان.

ماده ۷: همه در برابر قانون مساوی هستند و حق دارند بدون تبعیض و بالسویه از حمایت قانون برخوردار شوند. همه حق دارند در مقابل هر تبعیضی که ناقض اعلامیه حاضر باشد و بر علیه هر تحریکی که برای چنین تبعیضی بعمل آید بطور تساوی از حمایت قانون بهره‌مند شوند.

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران

نمایندگی مالزی

این نوشته در اطلاعیه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.