اطلاعیه 768 کمیته دفاع از حقوق پیروان ادیان در خصوص نقض حقوق اهل سنت

سرکوب مستمر و برنامه ریزی شده پیروان اهل سنت در ایران

در روزهای اخیر شاهد هستیم که بازداشت و آزار و اذیت پیروان اهل سنت بطور چشمگیری افزایش یافته و حقوق شهروندی انان را سلب نموده اند یعنی روندی که سالهاست ادامه دارد، اعمال مذهبی آنان روز به روز محدود تر میشود، مراکز دینی و مساجد اهل سنت نه تنها محدود که بعضا تعطیل و تخریب میگردد، رهبران دینی آنان ممنوع الخروج و ممنوع المصاحبه میشوند، اجازه فعالیت به هیچ وبلاگ نویس و یا فعال اجتماعی در این مناطق داده نمیشود و اسفبار تر اینکه در سال های اخیر بسیاری از این جوانان زندانی و اعدام شده و یا در انتظار اعدامند.

زندان رجایی شهر­ هفدهم مهرماه: زندانی سنی مذهب «دلشاد وسیمی» متهم به تشکیل گروه غیر قانونی! در اثر تحمل شکنجۀ فراوان هنگام بازجوئی، به بیمارستان منتقل میگردد، وی نیز در تابستان امسال بازداشت ودستگیر گردید.

  روز پانزدهم مهرماه در منطقه مالاشیه در غرب اهواز سه شهروند سنی مذهب همراه با خشونت توسط نیروهای امنیتی بازداشت میشوند که ازمحل بازداشت این سه جوان هیچ اطلاعی دردست نیست.

در شهر بوکان نیزنسبت به شش ماهه اول سال بر تعداد دستگیری­ها افزوده اند، به گفته فعالان کانون مدافعان حقوق بشرکردستان علیرغم اینکه هنوزآمار دقیقی از تعداد افراد  بازداشت شده در دست نیست اما در میان افراد بازداشت شده جوانان کم سن و سال و برخی از ائمه مساجد و طلبه­های آنها وجود دارند، همچنین 9 نفر بنام های «ملاحسن فتحی، بهزاد مرادی، هژار فارقی، مختار صالحی، محمد صالحی، یعقوب نوره، کمال اقدم، علی اقدم، عبدالغفور اسوار و محمد اسوار» به اداره اطلاعات ارومیه منتقل شده اند.

در تاریخ یاد شده نیروهای اطلاعات با همکاری سپاهیان به محله های آنان یورش برده و در چندین مکان مسکونی و عمومی همراه با ضرب و شتم حدود 40 شهروند بوکانی را دستگیر و به مکان نامعلومی انتقال داده اند، از جمله « ملاحسین» امام جمعه مسجد روستای قازلیان به همراه طلبه هایش و چندین طلبه از مسجد روستای کوسه بوکان .

اعضای کمیته دفاع از حقوق پیروان ادیان ، ضمن محکوم نمودن تبعیض عقیدتی ، خواهان برابری حقوق ایرانیان فارغ از هرگونه مذهب و باورهای آنان بوده، باردگر اعلام میدارند که:

تمامی توان خود را برای افشا و انتشار نقض حقوق پیروان ادیان مختلف ایرانی به کار خواهند گرفت.

768

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران

کمیته دفاع از حقوق پیروان ادیان

این نوشته در اطلاعیه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.