اطلاعیه 756 کمیته ادیان

فشار مضاعف بر زندانیان عقیدتی در جمهوری اسلامی ایران

آقای سید حسین کاظمینی بروجردی زندانی سیاسی، مخالف با  تئوری ولایت فقیه  و از مبارزان و مخالفان سرسخت دخالت  دین در سیاست است که علیرغم تحمل 11 سال زندان همرا با شکنجه های جسمی و روحی، همچنان باورمند به جدایی دین از دولت میباشد. این روحانی مبارز اگر چه در مهرماه ۱۳۸۵ بازداشت و به ۱۱سال زندان محکوم  گردید، اما او تمام دوران محکومیت 11 ساله خود را بی وقفه و بدون استفاده از حق مرخصی در زندان سپری ساخت،  دادگاه ویژه روحانیت حتی با درخواست مرخصی ایشان برای حضور در مراسم ازدواج آخرین فرزندش  بنام « محیا » مخالفت کرده، تنها اجازه یافت از داخل زندان و فقط  طی نامه ای ازدواج او را تبریک بگوید.

اکنون تابستان گذشت و مهرماه نیز فرا رسید اما مسئولان قضائی و زندان  در ایران، حتی با پایان یافتن دوران محکومیت آقای بروجردی، نسبت به آزادی او اقدامی بعمل نمی اورند.گفتنی است که وی از وضعیت بد جسمانی همراه با محرومیت از دارو و درمان  رنج میبرد، اما همچنان در اسارت است.

در سال تحصیلی 95 حد اقل ۴۷ شهروند بهایی در شهرهای مختلف ایران در کنکور سراسری آموزش عالی به بهانه واهی و غیر قانونی «نقص در پرونده» از ادامه تحصیل در مقطع دانشگاهی محروم شده اند، بر مبنای مصوبه محرمانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، بهائیان علاوه بر محرومیت از اشتغال در اماکن دولتی، از تحصیلات دانشگاهی نیز محروم هستند. هر چند نهادهای مدافع حقوق بشر و جامعه بین المللی بارها به این رویه اعتراض کرده اند اما نه فقط هیچ نشانه ای از تغییر این قانون ضد بشری مشاهده نمیشود بلکه تنها مرکز تحصیلی مجازی جوانان بهایی محروم از تحصیل در ایران که به همت اعضای این اقلیت مذهبی راه اندازی شده بود را هم تعطیل، و موسسان و مدرسان آن را به حبس های طویل المدت محکوم شدند.

در ماه‌های اخیر دست‌کم ۳۱ شهروند مسیحی شامل سه تبعه کشور آذربایجان در شهرهای اصفهان، تهران و فیروزکوه بازداشت شده اند،  از این تعداد ۱۹ نفر هم‌چنان در بازداشت به سربرده و از سرنوشت یازده تن از آنان در اصفهان اطلاعی در دست نیست.

از حدود سه ماه پیش در شهرهای بوکان و مهاباد  بیش از 11  شهروند سنی‌مذهب توسط نیروهای وزارت اطلاعات دستگیر شده اند که تعدادی از این شهروندان به تازگی با تحمل حبس از زندان آزاد شده بودند. گفتنی است تنی چند از بازداشت شدگان هنوز در بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه نگهداری می شوند و تعدادی از آن‌ها به زندان مرکزی ارومیه منتقل شده اند. هرچند که  از اتهامات نسبت داده به آنان اطلاع دقیقی در دست نیست اما بطور معمول دولت ایران بازداشت شدگانی که در رابطه با مسایل مذهبی و بطور خاص مسئله اهل سنت فعال هستند را به ارتباط با گروههایی که آنها را “سلفی یا تکفیری” می خواند متهم می کند.

اعضای کمیته دفاع از حقوق پیروان ادیان با استناد به مواد 18 و 19 اعلامیه جهانی حقوق بشر، ضمن محکوم نمودن هرگونه تبعیض عقیدتی، خواهان برابری حقوق ایرانیان و نوع بشر فارغ از عقاید مذهبی آنان بوده و بار دیگر اعلام میدارند که تمامی تلاش خود را در جهت جلب توجه وجدان های بیدار.نهادهای حقوق بشری و جامعه بین المللی در خصوص نقض حقوق انسانی ایرانیان توسط سردمداران نظام جمهوری اسلامی ایران به کار خواهند بست.

756

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران

کمیته دفاع از حقوق پیروان ادیان

این نوشته در اطلاعیه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.