اطلاعیه 738 نمایندگی مالزی در خصوص تابستان خونین 67 و کشتار زندانیان سیاسی و عقیدتی

 فرمان سیاه کشتار جمعی تابستان 1367 لکۀ خونینی است بر پیکرۀ تاریخ  ایران

همه اسنادی که تا کنون در دسترس قرار گرفته  است، و همچنین شهادت ده‌ها زندانی سیاسی جان بدر برده، نشانگر آنست که   کشتار گسترده زندانیان از شبانگاه ۵ مرداد ماه ۱۳۶۷ و با فتوای آقای خمینی آغاز،  و دست‌کم تا ١٣ شهریور ۱۳۶۷ ادامه داشته است. حتی در مورد اعضای گروه های  چپ گرا نیز با رجوع به همان مستندات و بخش دوم فرمان آقای خمینی، کشتار جمعی و گسترده پس از این فتوا بوده است.

بنا بر شهادت بسیاری از جان بدربردگان و برخی از مسوولان جمهوری اسلامی کشتار زندانیان چپ در روزهای نخست شهریور آغاز شده است و روز شمار کشتار کم و بیش در شهادت همه جان بدر بردگان تاریخی مشابه دارند. همه بر این امر تأکید دارند و در نوشته‌های هیچ کدام از این جان بدربردگان اشاره‌ای به آغاز کشتار جمعی زندانیان سیاسی در پیش از فرمان آیت‌الله خمینی نمی‌توان پیدا کرد .

 به بیانی دیگر: در همه سندهای موجود، فرمان و فتوای قتل عام از سوی آیت‌الله خمینی صادر گردید  و تشکیل هیات مرگ به عنوان نقطه آغاز کشتار جمعی زندانیان سیاسی ثبت شد.

برخلاف نظر رایج، دادگاهی وجود نداشت، بلکه اعضای هیات‌های مرگ دادگاه، کارشان فقط تعیین مصادیق فرمان رهبرشان خمینی بود که از پیش صادر شده بود.

دیده بان حقوق بشر از این واقعه با نام کشتار زندانیان سال 67 یا تابستان خونین 1367 یاد میکند .

ما ضمن ابراز همدردی و همبستگی با خانواده و بازماندگان این فاجعه، یاد جان باختگان و قربانیان تابستان 67را گرامی میداریم ، گرامی باد یادمان ده ها هزار انسان بی گناه، اعم از نیروهای چپگرا، مجاهدین، پادشاهی خواهان، کردها، بهائیان، فمینیستها، کارگران، نویسندگان، هنرمندان، روزنامه نگاران، ورزشکاران، و بسیاری دیگر که به زندان افکنده و شکنجه و اعدام شدند، و امروز نیز همچنان زندانی و شکنجه و کشته می شوند.

738

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران

نمایندگی مالزی

 مروری بر مواد 5 و 6 اعلامیه جهانی حقوق بشر: مادۀ 5: هيچ کس نبايد شکنجه شود يا تحت مجازات يا رفتاری ظالمانه ، ضد انسانی يا تحقير آميز قرار گيرد .مادۀ 6: هر کس حق دارد که شخصيت حقوقی اش در همه جا به رسميت شناخته شود.

این نوشته در اطلاعیه ها ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.